2018 m. birželio 26d. Telšių apylinkės teisme teisėja Judita Staševičienė perskaitė bylos nutartį, pagal kurią atseit, Virginija Smilgytė apšmeižė Telšių vyr. prokurorės sūnų Martyną Armalį.
Mus, visuomeninkus, labiausiai nustebino teismo sprendime cituojamas Utenos ekspertinio skyriaus ekspertės Nadieždos Mačiūnienės požiūris į kovotojus už teisybę. Charakterizuodama V. Smilgytės elgesį ekspertė pasisakė: „Šiuo metu ji galvoja, kad į nusikalstamą grupuotę yra įtraukti ir gydytojai. Skambino netgi jai, klausė už kiek surašė ekspertizę. Ji nesupranta kokį įstatymą pažeidžia, visur rašinėja, ji tampa pakylėta, kad yra kovotoja už teisybę“
Ekspertė, informavusi teismą apie skambutį, privalėjo prie bylos pateikti pokalbio išklotinę, kurioje būtų matyti iš kokio numerio ir kam buvo skambinta. Jeigu ekspertė savo išsakytus teiginius nepagrindė dokumentais, tai toks liudijimas vadinasi „viena boba pasakė“. Manome, kad reikia turėti didelę fantaziją, jog galėtum nustatyti kas kalba telefonu maždaug už 50 km. Toks atstumas yra tarp Utenos ir Rokiškio miestų. Poniai ekspertei ko gero per dieną paskambina ne vienas buvusių jos pacientų ir šiaip aktyvių piliečių. Kas gali paneigti, kad jai skambinęs galėjo prisistatyti Virginijos vardu, ar jai tik nusigirdo. Pati V. Smilgytė teigia, kad skambino tik vieną kartą – paklausti, ar ji pateikė teismui ekspertizės aktą ir kada vyks teismo posėdis. Daugiau jokių skambučių nebuvę. Kuo tikėti? Virginija ar Nadiežda? Tikėti turime tik įrodymais, o nesant įrodymų teisme kalbėti yra neetiška, neteisinga, neprofesionalu ir net nusikalstama.
Iš V. Smilgytės pasakojimo supratome, kad ekspertei užteko dviejų susitikimų, kad priimtų sprendimą, jog ji yra ypatingai pavojinga psichinė ligonė. Pirmas kartas buvo, kai prievarta atvežta į Uteną susitiko ji su eksperte N. Mačiūniene. Susitikimo metu Virginija teigė, jog negali tylėti, kai vaikai iš globos namų yra prievartaujami, sužalojama jų psichika, o po to vežami į Švėkšnos sutrikusios raidos centrą ir slopinami vaistais. Apie psichotropinių vaistų naudojimą yra pasisakęs LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ vaikų psichologas L. Slušnys: „Švėkšnos ugdymo centre vaikų problemos ne sprendžiamos, o gesinamos vaistais“. V. Smilgytė teigia, kad tą prievartaujamų vaikų schemą gerai pažįstanti, nes teko stebėti kaimynų, trijų asocialios šeimos berniukų likimą. Jie buvo apgyvendinti vaikų globos namuose. Virginija pasakojo, kad vaikams parėjus iš globos namų su dėdėmis į namus, būdavo nugirdoma motina, ir vykdavo orgijos, o garsūs dejavimai pasiekdavo net kaimynų ausis. Jie kreipdavosi į policiją, tačiau nesulaukdavo deramos pagalbos. Tie vaikai, kurie Telšiuose buvo seksualiai išnaudojami, po kiek laiko dėl pažeistos psichikos buvo vežami į Švėkšną. Po gydymo jie būdavo grąžinami į Telšius, tik jau kaip neįgalūs, o tada patekdavo į nuteisto už vaikų tvirkinimą rankas, tai yra, į Telšių rajono neįgaliųjų draugijos pirmininko Antano Grigalio globą.
Socialiniai darbuotojai, visa socialinės globos sistema ne kartą yra susidūrusi su iškrypėlių bandymais privilioti vaikus ir išnaudoti, kaip seksualinius partnerius. Vaikų prievartautojai savo aukomis renkasi tokius, kurie negali apsiginti, kurie yra labiausiai nuskriausti: iš vaikų namų arba iš priklausomybės ligomis sergančių šeimų . 1996 metais į Klaipėdos daugiavaikių šeimų bendrijos būstinę ėmė ateidinėti pusamžis vyras. Jis siūlėsi padėti ir tarpininkauti dalijant labdarą, ją perduodant skurdžiai gyvenantiems. Po kiek laiko apsilankė socialinė darbuotoja ir paprašė, kad daugiavaikių bendruomenė neįsileistų to vyro, nes jo tikslai ir veiksmai yra nedori. Jis turi butą, tačiau jame negyvena, o išsinuomojo kambarį bendrabutyje, kad galėtų šefuoti šeimą, kuri serga priklausomybės ligomis ir augina berniukus. Tokiai šeimai nešė rūbus, maistą, alkoholį. Apgaulingu „gerumu“ prijaukintas vaikas nesuvokia, kada jį jau ima seksualiai išnaudoti. Socialinės darbuotojos perpratusios piliečio kėslus, kuris už berniukų tvirkinimą buvo atleistas iš pedagoginio darbo, kontroliuodavo, prižiūrėdavo, perspėdavo būsimų aukų tėvus. Manome, kad Lietuvoje vis dar turime nemažai seksualinių iškrypėlių, kurie yra sudarę tinklą ir sėkmingai veikia tuose miestuose, kuriuose pedofilai kontroliuoja valdžią, kuriuose jie yra nepersekiojami, kuriuose socialinė sistema leidžia jiems reikštis.
Tikrų šalies piliečių pareiga yra aktyviai dalyvauti viešajame gyvenime, veiksmingai atlikti savo misiją – kurti bendrąjį gėrį, teisingumą, saugumą. Valstybės saugumą, prestižą siekia užtikrinti valstybinės institucijos, o piliečiai prisideda kuo gali. Prieš keletą metų į Telšių rajono neįgaliųjų draugijoje vykusį neeilinį visuotinį susirinkimą svečio teisėmis atvyko Lietuvos neįgaliųjų draugijos pirmininkas Zigmantas Jančauskis, kuris susirinkusius neįgaliųjų bendruomenės narius prašė pašalinti iš pirmininkų Antaną Grigalį. „Lietuvos ryto“ žurnalistas Ričardas Vitkus 2012-04-18 16:51, atnaujinta 2018-03-20 22:25 rašė, kaip jis informavo susirinkusius: „ vadovu palikus už berniukų tvirkinimą nuteistą A. Grigalį telšiškių draugija gali būti pašalinta iš Lietuvos neįgaliųjų draugijos“. Kartu atvykusi Lietuvos neįgaliųjų departamento direktorė Genovaitė Paliušienė pasakė: „ Toks jausmas, kad jūs, telšiškiai, gyvenate kitame pasaulyje“ . Dėka darbuotojos iš valstybinės institucijos ir atstovo nevyriausybinės organizacijos už berniukų tvirkinimą nuteistas Antanas Grigalis nebuvo išrinktas pirmininku neįgaliųjų organizacijoje. Socialinį darbą, nesvarbu ar tai vyriausybiniame ar nevyriausybiniame sektoriuose, teisti už vaikų tvirkinimą jokiu būdu dirbti negali.
Dideliu absurdu, netgi nusikaltimu vaikams, neįgaliesiems ir kitoms socialiai jautrioms gyventojų grupėms, jų socialiniai apsaugai galima pavadinti Seimo nario Valentino Bukausko ir Darbo partijos veiklą, kurią jie įgyvendina Telšiuose. Jie Antanui Grigaliui, teistam už berniukų tvirkinimą, tapus Lietuvos neįgaliųjų ir pensininkų bendrijos prezidentu, suteikė patalpas panaudos sutartimi ir dar finansavimą. Naujų patalpų įkurtuvėse 2016m. dalyvavo LR Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas, Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas, Tarybos nariai Laima Jurytė-Zakarauskienė, Algirdas Bacevičius, Jolanta Rupeikienė ir kiti.
Virginija teigia, kad Seimo narys V. Bukauskas, toleruodamas ir pritardamas A. Grigalio socialiniam darbui, iš tikro skatina patyčias, betvarkę, nepasitikėjimą valstybe. Kodėl Seimo narys Valentinas Bukauskas ir jo aplinka savo sprendimais, dalyvavimu patalpų įkurtuvėse pritarė ir skatino įvairiomis formomis vykdyti socialinę veiklą teistam už vaikų tvirkinimą A. Grigaliui? Kodėl Telšiai vaikų tvirkintojui tapo „ramybės uostu“ ? Kas gali paneigti, kad dėka Seimo nario V. Bukausko Telšiai tapo ne tik žemaičių, bet ir vaikų tvirkintojų sostine?
V. Smilgytė ekspertei teigė, kad į Uteną pateko už tai, kad rašė facebooke apie labiausiai nuskriaustos gyventojų grupės, beglobių vaikų tvirkinimo schemą Telšiuose. Ekspertė net neišklausiusi kitų pasakojimų apie Seimo narį V. Bukauską ir jo aplinkos žmones, ją išvarė iš kabineto.
Virginija labai kremtasi, kad ekspertei nespėjo papasakoti apie jos išprievartavimą, pažįstamo Vidmanto Noviko ir brolio nužudymą. Ji mano, kad jei ekspertė būtų išklausiusi iki galo jos pasakojimą, tai būtų susidariusi kitokią nuomonę ir nenustačiusi jai psichinės ligos.
Antrą kartą ekspertė N. Mačiūnienė bendravo su Virginija kaip komisijos narė. Pabendravusios 2 ekspertės pusvalandį, nutarė, kad Virginijos susirgimas yra paranoidinis, ypatingai sunkus ir ją reikia gydyti, nes yra atitrūkusi nuo realybės.
Mūsų nuomone, kad ne V. Smilgytė yra atitrūkusi nuo realybės, bet teismo ekspertė, jei jai atrodo normalu ir teisinga, jog teistas už vaikų tvirkinimą dirba socialinėje sferoje. Tokios teismo ekspertės valstybei daro žalą, nes leidžia nebaudžiamiems likti nedorų sprendimų priėmėjams ir vykdytojams. Dar didesnė žala daroma, kai už netinkamų sprendimų viešinimą yra siūloma gydyti „psichuškėje“.
Manome, jei pritartume teismo ekspertės N. Mačiūnienės pasisakymui Telšių teisme, tai reikėtų guldyti į Rokiškio psichiatrijos ligoninę nemažą dalį Lietuvos gyventojų, t.y. visus teisybės ieškotojus.
Įvertinę aukščiau pateiktą informaciją, nutarėme viešai kreiptis į Lietuvos teismo ekspertų veiklos koordinavimo tarybą dėl atlikto ekspertės N. Mačiūnienės neišsamaus tyrimo.
Nepartinio demokratinio judėjimo Klaipėdos skyriaus pirmininkė Virginija Jurgilevičienė
Klaipėdos jungtinio demokratinio judėjimo pirmininkas Virginijus Partaukas
Lietuvos žmogaus gynimo asociacijos Klaipėdos atstovybės narė Stanislava Urniežienė.
Virginija Smilgytė tikrai matosi psichinė yra ligonė, teisingai ištyrė ekspertė. Kas ja pažinome esame vienaip ar kitaip susidūrę tai žinome apie ją. Kerštinga moteris linkusi pezėti išgalvotus savo filosofines pezalus, gėda ji daro visiems Telšiams. Reiktų patikrinti psichines būsenas tiems visuomenininkams kurie prisidengia Klaipėdos jungtinio judėjimo organizacija, iš jų matomu veiksmų yra tikri psichinei ligonei. mitinguoja nežino nei ka nei už ką.