LIETUVOS ŽMOGAUS TEISIŲ GYNIMO ASOCIACIJOS KLAIPĖDOS ATSTOVYBĖ
LR Seimo socialinių reikalų ir darbo komitetui
LR Socialinių reikalų ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui
PRAŠYMAS PADĖTI SKURDŽIAUSIAI GYVENANTIEMS
2017-01-31
Klaipėda
2016m. gruodžio 10 d. vyko Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos Klaipėdos atstovybės išplėstinis susirinkimas.
Susirinkimo dalyviai, remdamiesi savo asmenine patirtimi ir kitų asmenų atsiliepimais, konstatavo, jog socialinės atskirties problemos tokios didelės, kad jas išspręsti be Lietuvos Seimo, vyriausybės, Klaipėdos miesto valdžios pagalbos ir palankių sprendimų neįmanoma.
Didžiuliai finansiniai rūpesčiai užgulė klaipėdietę, daugiavaikę mamą, neturinčią žalingų įpročių, išauginusią 10 dorų piliečių, kuri išeities ieško ne vieną dešimtmetį, bet atsimuša kaip į sieną.
Šios mamos, užauginusios 10 vaikų, didžiausias skaudulys yra komunalinės skolos, susidariusios, kai visi pinigai buvo išleidžiami maistui ir kitiems vaikų poreikiams tenkinti. Klaipėdos miesto savivaldybė vieną kartą padengė komunalines skolas, bet nedengė antstoliams priskaičiuotų sumų, kurios susidarė net didesnės negu komunalinės skolos. Dešimties vaikų mama mano, jei įmonės, išieškodamos komunalines skolas, kreipiasi į antstolius ir šie pradeda išieškojimą, tai vien tik komunalinių skolų padengimas yra beprasmis pinigų mėtimas. Priimtuose ir patvirtintuose savivaldybių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašuose ( toliau pašalpų tvarkos aprašas) turi būti įteisinta tvarka, kad dengiamos skolos ir antstoliams . Dėl ydingo Pašalpų tvarkos aprašo daugiavaikė šeima daugiau nei 15 metų neišsikapsto iš skolų, kurios siekia virš 10 tūkstančių eurų. Daugiavaikė mama nutarė, kad vienintelis kelias yra skelbti fizinio asmens bankrotą. Pradėjusi bankroto bylą, iš bankroto administratoriaus sužinojo, jog reikia sumokėti vienkartinį 1000 eurų mokestį, o po to iš jos bus išskaičiuojama kas mėnesį po 50 eurų. Ji vienkartiniai įmokai sumokėti tokios sumos neturi, neturi ir artimų giminaičių, kurie galėtų paskolinti. Ką tokiu atveju daryti?
Manome, kad savivaldybių tarybos, tvirtindamos Pašalpų tvarkos aprašus, turi įrašyti, jog privalo sumokėti vienkartinį bankroto administratoriaus mokestį.
Socialinės pašalpos dydis – 102 eurai žmogui yra žemiau skurdo ribos. Šis nustatytas normatyvas yra pasityčiojimas iš žmogiškumo.
Siūlome skubos tvarka keisti, t.y didinti socialinę pašalpą iki 204 eurų vienam žmogui. Tai skatintų žmones ieškotis darbo, nes jie neprarastų savivaldybės socialinio būsto nuomos kompensacijos, vaikų maitinimo, šilumos ir kitų lengvatų.
Prašome atsakyti, kada ir kokių veiksmų planuojate imtis, kad būtų įgyvendinti mūsų pasiūlymai.
Susirinkimui pirmininkavusi Virginija Jurgilevičienė
Susirinkimui sekretoriavęs Virginijus Partaukas