Klaipėdoje 2019 m. liepos mėn. 5 d. vyko konferencija „Ateitis – Žalieji Miesto Sodai“. Ją organizavo asociacija „Klaipėdos žalieji“.
Šios konferencijos pagrindinė misija – dėl vykstančios klimato kaitos kitaip pažiūrėti į miesto žalią rūbą. Galimai dėl to vilniečiai pasiekė pergalę rekonstruojant Sapiegų parką. Vilniaus savivaldybė buvo išdavusi sąlygas atkurti barokinio stiliaus parką, t.y. masiškai iškirsti senuosius ir savaime išaugusius medžius. Antakalnio bendruomenė pasakė NE tokiai rekonstrukcijai. Klimato kaitos procesai neišvengiamai reikalauja stabdyti biologinės įvairovės naikinimą ir skatina sugrįžti į laukinę gamtą.
Mūsų laukia nauji iššūkiai. Konferencijos pranešėjos Austė Juozapaitytė ir Monika Peldavičiūtė ne kartą akcentavo, kad klimato kaita yra viena svarbiausių problemų, kurią būtina spręsti. Išklausius abi pranešėjas, darytina išvada, kad XXI a. parkų stilius turi būti laukinė gamta. Kas nutiko, kodėl Klaipėdos savivaldybė aiškiai matydama ir žinodama problemą – klimato kaitą, žinodama pasaulines tendencijas parkų stiliuose, nekeičia projektuotojams užsakymo sąlygų? Jei nepasuksime šiuolaikiniu keliu, jei delsime, jei nesugrįšime į laukinę gamtą, o tęsime plytelių ir asfalto klojimo tradicijas, sunaikinsime save patys. Deja, tokių šiuolaikinių žaliojo rūbo pertvarkymo projektų neturime. Klaipėdos Skulptūrų parke norima iškirsti apie 500 medžių. Toks sprendimas parodo, kad Klaipėdos savivaldybė gyvena XX a. ir nenori keistis. Atrodo, nėra nieko sudėtingo pasekti vilniečių pavyzdžiu, bet tokių elementarių ir reikalingų permainų nesulaukiame.
Konferencijos dalyviai surašė prašymą Klaipėdos miesto savivaldybei, jog dėl Skulptūrų parko rekonstrukcijos būtų keičiamos sąlygos, išsaugant laukinę gamtą bei biologinę įvairovę.
Kita problema yra ta, kad atsisakyta Vakarų Lietuvoje ruošti aplinkotyros ir ekologijos specialistus, o Lietuvoje arboristai iš vis dar neruošiami.
Šiandien, kada klimato kaita yra viena iš pagrindinių problemų ir yra skiriami pinigai šiai problemai spręsti, deja, Klaipėda neturi tos srities specialistų. Būtina kreiptis į Švietimo ministeriją dėl arboristų ruošimo.
Pranešėja Dr. Danutė Karčauskienė, LAMMC Vėžaičių filialo direktorė, pateikė tyrimus kokie augalai absorbuoja nuodingas medžiagas, kaip žalioji masė valo aplinką. Iš auditorijos paklausė, ar jos vadovaujamo instituto rezultatais naudojasi Klaipėdos miesto savivaldybė, spręsdama taršos mažinimą? Sužinojome, kad nėra bendravimo su uostamiesčio valdžia.
Klaipėda yra save paskelbusi sveiku miestu, bet realių veiksmų nedaro, nevalo labiausiai užterštų teritorijų. Pigiausia, efektyviausia priemone, kuri vadinasi fitoremediacija nesinaudoja, t.y. nesodina tokių augalų: šunažolių, dryžučių, raudonųjų dobilų, gluosninių žilvičių, legistų, sidų, kiečių it t. t. , kad uostamiestį galėtume vadinti eko-miestu. Klaipėdos savivaldybė privalo keisti miesto žalią rūbą. Miestas turėtų puoštis ne brangiomis gėlėmis, bet augalais, kurie neutralizuoja teršalus ir tuo pačiu gražina miesto veidą.
Vokiečiai šioje situacijoje pasakytų ”Troim weiter!” – pasvajokit toliau!