Dar vienas komitetas pritarė E. Vicherto gatvės pavadinimui

2025 m. sausio 13 d. Miesto plėtros  ir strateginio planavimo komitetas savo posėdyje sprendė, ar Liudo Giros gatvė bus  pavadinta  Ernsto Vicherto vardu.

Komiteto narių nuomonė išsiskyrė.  Arūnas Tuma pasidomėjo, kodėl  dėl L. Giros gatvės pervadinimo nebuvo organizuota apklausa,  o dėl  S. Nėries buvo? Atsakymo nesulaukė. Nebuvo kam atsakyti, nes šios iniciatyvos autorius Vitalijus Juška nebuvo pakviestas į posėdį.

Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo darbo grupės (toliau -Darbo grupė)  sprendimas įgijo įdomų apibrėžimą: „noriu, nenoriu“.  Ji nusprendė, kad pervadinant S. Nėries gatvę reikia atsiklausti žmonių. Dėl to buvo pasiūlyta balsuoti už Donelaičio gatvės pratęsimą, už istorinį Stoties vardą, ar patiems gyventojams pasirinkti kitą pavadinimą. Tai – noriu apklausos. Dėl L. Giros  gatvės pervadinimo nusprendė, jog nereikia atsiklausti klaipėdiečių. Tai – nenoriu apklausos. Darbo grupė  pasirinko tik vieną variantą – grąžinti  istorinį gatvės vardą – Ernstas Vichertas. 

Kodėl tik du tarybos nariai: A. Tuma ir Sergejus Mažūga susilaikė ir nebalsavo už E. Vicherto gatvės pavadinimą? Kodėl tik dviems tarybos nariams užkliuvo  absurdiškas Darbo grupės  sprendimas,  nesiūlyti   apklausos, o primygtinai reikalauti gatvę pavadinti  E. Vicherto vardu?

Keistai atrodo, kai komisijos pirmininkas, prisirinkęs šmeižikiškos informacijos apie L. Girą, teigia apie jo dalyvavimą su šautuvu pokario įvykiuose.  Jis 1945 m. iš Maskvos grįžo sunkiai sergantis ir netrukus mirė.  Niekas nepateisina kolaboravimą su okupantu, kaip ir melą apie tuos, kurie dalyvavo tuose įvykiuose. “Patriotai” pila šmeižtą ant kolaborantų, tikėdamiesi, jog tada atsiras daugiau pasmerkenčių jų elgesį. Deja, tai iššaukia atvirkštinę reakciją.

Prie S. Nėries ir L. Giros gatvių pavadinimų keitimo sprendimų yra pridėti pusinės tiesos  teiginiai surašyti Darbo grupės protokoluose. Jais remiantis reikalaujama , kad tarybos nariai priimtų abejotinus sprendimus.

Klaipėdos krašte 1935 m. įvyko  Seimelio rinkimai. 1935-1936 m. Klaipėdos krašto gubernatoriaus  Vlado Kurkausko įžvalgose parašyta,  kad   Vokietijos propaganda kišosi  organizuojant Klaipėdos krašto Seimelio rinkimus.  Gubernatorius  manė, jog rinkimams  laimėti  padėjo fiurerio pareiškimai Reichstage ( Fiureris prieš Lietuvą).  

Kai  Vokietijoje valdžia atiteko naciams, tai  lietuviai tikrai nesprendė  dėl E. Vicherto vardo gatvės pavadinimo.   Apie naujos gatvės atsiradimą parašė  lietuviški laikraščiai informuodami faktą (Klaipėdos Kraßto Waldžios Žinios, 1938, 101, 731), o ne tautos norą.

Štai ką Albertas Juška ir Algirdas Antanas Gliožaitis rašo Mažosios Lietuvos enciklopedijoje, straipsnyje “Klaipėdos krašto okupacija ir aneksija”: „1938 privertė Lietuvą paleisti iš kalėjimo Klaipėdos krašto nacių vadą Ernstą Neumanną ir kitus hitlerininkus. Spalio 14 d. vokiečių nacionalistai visas krašto vokiečių organizacijas subūrė į pronacistinę  Memeldeutscher Kulturverband [Klaipėdos vokiečių kultūros sąjunga]. Netrukus jai priklausė 40 000–60 000 narių. Iš aktyviausių, fiziškai stiprių vyrų Vokietijos SS pavyzdžiu organizuotos Ordnungsdienste …..Priekulės smogikai žiauriai sumušė darbininką Benį Jonušį, kuris nuvežtas į ligoninę nuo žaizdų mirė. Saugiškis ūkininkas Gailius sumuštas už tai, kad kalbėjo lietuviškai; JAV žurnalistas Robertas Sellmeris – kad neatsakė į nacistų pasveikinimą „Heil Hitler“. 1938 lapkritį vien Klaipėdoje per savaitę užpulta 80 lietuvių mokinių, nukentėjo 53 Vytauto Didžiojo gimnazijos, 18 Valstybinės amatų mokyklos moksleivių.“

Darbo grupė puikiai žinodama,  kas dėjosi 1938m. spalio-lapkričio mėnesiais Klaipėdoje ir , kad  Lietuvai Klaipėda priklausė tik  formaliai, o faktiški šeimininkai buvo  rudmarškiniai,  visvien pasiūlė  gatvės pavadinimą, nepaisant tų istorinių įvykių, grąžinti.

Manau, kad šiuo atveju, kai istorikai  Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos komiteto nariams  pateikė tik dalį istorinės  informacijos, o kitą nutylėjo,   pasielgė  nedorovingai.

Kiek tarybos narių pasitelkia loginį mąstymą ir aiškinasi, kodėl vienu atveju reikia apklausos, o kitu – ne, o negavę atsakymo nebalsuoja už abejotiną  sprendimą?  Iš šio posėdžio matosi, kad  tik du, o keturi tiki specialistais. Ar ne laikas jau paprašyti saugoti Klaipėdą ir klaipėdiečius nuo įvairių sričių “specialistų” ar  “geradarių”?

Kiek dar šiandieniniams provokiškiems veikėjams turėsime aiškinti, kad rašyti straipsnius t.y. žinoti apie E. Vichertą, Prūsijos hercogystę, karalystę ir panašią istoriją yra būtina, tačiau tai įamžinti, aktualizuoti, puoselėti visiškai netinka?

    

This entry was posted in Be kategorijos. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *